This is a month-long plan to keep your food purchases to a bare minimum by using up what you've got: in the cupboard, fridge or freezer. (I'll be spending $5-10 weekly for milk and clearance goodies, too.)
Granted, I tend to be a bit of a chipmunk in this department. We just spent a mini-vacation at a hotel: I snagged a handful of apples, a few tea bags and a few packets of apple cider mix during our time there. (Yes, I took the soap, too.)
So far, it's been going quite well.
Breakfasts: Pancakes and turkey bacon
Oatmeal (with nuts and apples)
Cereal and milk
Eggs, Hashbrowns
Eggs, biscuits (with a jar of peach jam that was unexpectedly delicious --
and made me think about making tarts)
Lunches: Other than Sunday dinner, we don't tend to eat these -- I've noticed, now that the Brick is retired, that we seem to do better on two meals a day. But if one of us gets hungry, there's always cookies in the jar, red licorice, a peanut butter sandwich (I'll make more bread when needed), or leftovers.
Suppers: Chicken vegetable soup with crackers (we've had the flu)
Some kind of soup (made with chopped this and that, plus sour cream)
Chili (with venison) - and blue tortilla chips
Colcannon (made with turkey bacon)
Shrimp with Green Beans (from the freezer)
'Buffet' of leftover bits and pieces
![]() |
root vegetables are good keepers, even in warmer places |
Drinks: tea and coffee -- we like it STRONG, diluted a bit with milk
(The Brick had a beer, too)
Desserts: Coconut flan (from a box at least a few years old -- but it was good)
Cookies & small candy bars (from the Christmas stockings)
Clementine oranges (must eat them up - they're starting to bottom out)
Apples (from the hotel, plus a crisper-ful still holding out from the fall jaunt to Michigan)
Applesauce
Popcorn, yogurt, a glass of milk now and then, and crackers, too. The best thing for nausea in the world.
I have lots of apples -- maybe apple crisp? And fried chicken or rabbit looks like it's on the future menu.
Six dozen eggs went to various customers in the past few days, so we're a little low on eggs. The chickens will make that up quickly. We're almost out of milk, so a trip to the grocery store is next.
Results of the shopping trip: 2 gallons whole milk $1.99 ea
4 cans tuna in water .50 ea (saved 79 cents each)
-----------------
TOTAL $6.22
No comments:
Post a Comment